ABC: Esmaabi väikelastele (teooria)

Model White Male First Aid 3d Model 3d Isolated

Väikelaste esmaabi erineb tavapärasest esmaabist mitmel põhjusel. Beebidel on võrreldes ülejäänud kehaga suur pea, mis tähendab, et nende raskuskese on mujal – kukkudes jõuab esimesena maani pea. Neil on kitsad hingamisteed ja neelamisrefleks, mis teem lämbumis- ja mürgistusohu tunduvalt suuremaks. Samuti on nende luud veel pehmed. Väikeste kukkumiste puhul on see hea, luumurde on beebidel väga harva, suure trauma puhul on asi aga väga tõsine. Peamine erinevus täiskasvanutest on see, et väikelapsed ei oska veel rääkida – seega peab abistaja ise aru saama, mis on lahti ja kuidas last aidata. Laste puhul tuleb õnnetusi ja tervisemuresid võimalusel ennetada, sest kui juba jama on majas, siis võib asi väga tõsine olla.

Lämbumine
Rinnapiima kätte imikud ei lämbu, küll võib kurku kinni jääda tahke toit. Söögiaeg peaks mänguajast eraldi olema, sest kui väikelaps teeb mitut asja korraga, on suurem oht, et ta midagi kurku tõmbab.

Kuidas aru saada, et laps lämbub? Hingamine muutub katkendlikuks, jume muutub sinakaks, lõpuks kaotab laps teadvuse.

Kuidas lämbuvat last aidata? Jälgi teda mõni hetk – kui ta hakkab tugevasti köhima, peaks 3–5 köhatusega hingamisteedest takistuse ise välja saama. Jõuetu köha on halb märk – võta laps kõhuli enda põlvele või käsivarrele, tema pea kehast natuke allapoole ning löö paar korda lahtise peoga õrnalt aga kindlalt abaluude alla, suunaga pea poole. Löök peab olema piisavalt tugev, aga lapsele ei tohi see haiget teha. Kui otsustad last raputada, tee seda õigesti! Võta kinni tema puusaliigestest ja last pea alaspidi hoides tee 4–5 konkreetset raputust suunaga alla (see on sama toimega, mis täiskasvanutele Heimlichi võte). Ära last loksuta, sest võid kogemata tema kaelale viga teha.

Elustamine
Kui imikut on vaja elustada, toimi järgnevalt: helista kiirabisse, pane telefon kuulari peale ja alusta elustamisega (vajadusel keera enne seda uks lukust lahti), südamemassaažis ei tohi abi saabumiseni pausi teha – välja arvatud juhul kui imik tuleb teadvusele ja hakkab iseseisvalt hingama – sest liikuv veri hoiab organid töös.

Elustada tuleb kõval pinnal, et keha elustamisele võimalikult hästi reageeriks. Imiku pead EI TOHI kuklasse kallutada nagu täiskasvanutel, see blokeerib tema hingamisteed. Kuni 8-aastase lapse puhul tee vaheldumisi 2 hingamist ja 15 massaaži (vanemad lapsed on füsioloogiliselt nagu täiskasvanud, neile tee 2 hingamist, 30 massaaži).

Hingamine. Tõmba sisse suur kogus õhku ja hinga lapsele rahulikult suhu. Imiku puhul kata oma suuga kinni nii tema suu kui ka nina, suurema lapse puhul sulge hingamise ajal oma käega tema nina.

Südamemassaaž. Imikul võta kahe käega rindkere ümbert kinni ja suru mõlema pöidlaga rinnakut 2–5 cm allapoole. Väikelapse puhul võid selleks kasutada ühe käe peopesa alumist osa, 8-aastase lapse ja täiskasvanu puhul mõlemat kätt.

NB! Igal aastal toimuvad 16. oktoobril üle Eesti tasuta elustamiskoolitused. Võta võimalusel neist osa.

Allergiad
Kui beebi nägu või mähkmepiirkond on tihti lööbene, näitab see soodumust allergilisusele. Allergiad võivad süveneda, nii et lööbe ilmnedes püüa leida, mis seda tekitas. Lööbega tegelemine on lihtne, ohtlik on see, kui tekib ka turse. Näiteks loomahammustuse puhul ei ole mure hammustus, vaid valguallergia, mis võib tekitada turse. Turset tuleb jahutada ja tuulutada, kui muretsed või lapse keha reageerib väga kiiresti, kutsu kohe kiirabi. Äge allergia võib 12 tunni pärast uue lainena korduda, nii et laps tuleb igaks juhuks jälgimise alla võtta.

Mürgistused
Väikelapse jaoks on kõige sagedasemad ja ohtlikumad mürgistuse allikad ravimid ja kodukeemia (valgendid jm puhastusvahendid). Kui laps on neelanud söövitavat asja, EI TOHI oksendamist esile kutsuda, sest see võib uuesti söögitoru kahjustada. Kui laps ise oksendab, siis on okei, keha teeb nii mao puhtaks. Jooda talle sisse vett või rinnapiima (aga mitte liiga palju), et suu puhas oleks. Maoloputus tuleks teha tunni jooksul. Kui pärast loputust laps ei suuda imeda, neelata, võib olla tegu söövitusega – kutsu abi.

Puugid
Võta naha ligidalt puugist kinni ja pööra ta vastupäeva välja. Haige puugi ohtlik koht on tema tagaosa, nii et tegutse kiiresti. Pane kirja, millal lapsel puuk oli, haiguse avaldumine võib aega võtta 10–14 päeva – varem ei saagi uurida, kas midagi on lahti. Valge ring + punane ring = borrelioos, entsefaliit käib lainetena. Väikelaps põeb puugihammustused täiskasvanust kergemini läbi.

Viirusinfektsioonid
Kõriturse. Võib tekkida kuni 5-aastasel lapsel. Kui laps nn haugub, on tõenäoliselt tegu kõritursega, kui sellega kaasneb ka vilistav hingamine ja sekreet, võib tegu olla bronhiidiga. Reageeri kohe aurutamise ja ravimitega. Hingamisteid tuleb kõriturse puhul niisutada, ükskõik kas külma või sooja auruga, kasuta näiteks inhalaatorit. Kui kodus ühtegi abivahendit ei ole, kutsu igaks juhuks kiirabi.

Alapalavik. Hoia lapse käed ja jalad soojas, mässi ta teki sisse ja võta endale kaissu.

Palavik. Palavikus laps vajab rohkesti juua. Kui ta ei pissi, on palavik tekitanud vedelikukao ja laps tuleks haiglasse viia. Palaviku alla saamiseks võta ära mähe ja kasuta ebameeldivalt jahedat lappi (20–21 kraadi), niisuta sellega kaenlaaluseid, otsmikku ja kukalt, kõrge palaviku korral kasuta ka valuvaigisteid. Kui palavik paneb lapse iiveldama, oksendama, kasuta küünalt, kui see aga kõhu lahti lööb, siis siirupit. Paratsetamooli tuleb lastele anda kõrge palaviku puhul (+38 kraadi ja kõrgem) 15 mg 1 kg kohta, uue doosi võib anda 4–6 tunni järel. Kui tunni ajaga paratsetamool aidanud pole, anna lapsele lisaks ibuprofeeni. Ibuprofeeni tuleb anda 10 mg 1 kg kohta, järgmise korra vahe peaks olema vähemalt 6 tundi. Kui palavik ei allu, on midagi valesti – tegu võib olla näiteks kopsupõletikuga. Kui lapsel tekivad palavikukrambid, helista kohe kiirabisse, sest krampide ajal on aju hapnikuta. Kui oma otsuses kahtled, helista näiteks lastekliiniku valvearstile.

Traumad
Kui võtaksid mõne trauma korral ise valuvaigistit, siis anna seda ka lapsele.

Põletus. Kõige tavalisem õnnetus, mis väikelapsega juhtub, on endale kuuma joogi kaelatõmbamine. Võta lapselt kohe kuumad ja märjad riided seljast ära ja jahuta teda voolava vee (u 20 kraadi) all 20 minutit – põletus toimetab naha all edasi, nii et korraks jahutamisest ei piisa. Kui meedikut pole vaja kutsuda ja põletusvillid on väikesed, kanna pärast jahutamist põletuse kohale Burnjel geeli (hoia seda külmkapis). Kui põletusest tekivad aga suured villid, vii laps pärast jahutamist traumapunkti, kus meedik villid avab. Arsti sekkumist saad hinnata põletuse ulatuse ja koha järgi: kui põletusepind on suurem kui 5% (inimese käelaba on u 1% tema nahapinnast) või põletus on kaela- või kubemepiirkonnas, on vaja arsti.

Kukkumine. Kukkumine ehmatab ja teeb haiget, nii et nutmine on igati normaalne. Kile nutt võib aga millestki märku anda. Jahuta äralöödud kohta ja anna lapsele juua. Kui ta rahuneb ja käitub normaalselt, on kõik ok. Kui ta aga jääb uimaseks, oksendab, käitub kummaliselt või ei suuda näiteks asju normaalselt haarata, võib asi halb olla, nii et küsi abi. Kui lapsel on peavigastus, helista kiirabisse või vii ta ise traumapunkti. Imiku puhul on kõrge ja tõenäoliselt ohtlik kukkumine kaks tema kehapikkust.

Muhud, sinikad, haavad. Jahuta ja vajadusel puhasta haiget saanud koht. Kasuta haavalappi ja seo haav sidemega kinni. Väikelaste haavad üldjuhul liimitakse, suuremad haavad õmmeldakse.

Liigesed, lihased jm. Laps võib rapsides liigese paigast tõmmata. See nõuab valuvaigistit ja paikapanekut. Kontrolli, kas ta saab viga saanud jäset ilusasti liigutada või ei.

Uppumine. Too laps kiiresti veest välja, kutsu abi ja elusta.


Märkmed koolituselt “Väikelaste esmaabi”.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s