ABC: Lapse nutt. Gaasivalud (teooria)

Väikesed lapsed ei oska end muud moodi väljendada, kui emotsioone näidates. Kui midagi on halvasti, beebi nutab. Lapse nutule tuleb reageerida hoolivalt: lase tal kaisus ennast tühjaks nutta. Nutu põhjus on enamasti nälg, märg mähe või hirm. Haiglas vajab laps turvatunnet, kuna uus keskkond on veel tema jaoks võõras. ta tahab emme kaissu ja kuulda tuttavaid südamelööke. Nutma võivad ajada ka liigne õhk söögitorus (pärast söömist tuleb last krooksutada), uni, hammaste tulek. Umbes 6% lastest olevatki rahutumad ja nutvat rohkem.

Millest nutt räägib?
Valunutt on kiljuv, kriiskav; näljanutt nõudlik; igavusenutt kostab nagu virin, hädaldamine (tekib umbes 1 kuu vanuselt, laps soovib, et temaga tegeldaks); väsimusenutt on samuti virin, sellega kaasneb rusikatega silmade hõõrumine või näo nühkimine vastu pluusi/tekki. Ajapikku õpib iga lapsevanem oma lapse nuttu ja selle põhjust eristama.

Kuidas last rahustada?
Võta beebi sülle, et ta tunneks soojust ja kuuleks su südamelööke. Mähi ta teki sisse, et tekiks tunne nagu kõhus olles. Räägi temaga vaikselt ja rahustava häälega või laula talle. Hästi mõjub kiikumine ja õõtsutamine (hälli kõigutamine, kiiktoolis õõtsumine, vankri- või autosõit). Abi on ka soojast vannist või õues värskes õhus jalutamisest.

Gaasivalud imikutel
Kuna rinnapiimas on laktoosi, on kõhugaasid normaalsed. Väikelaste kõhulihased on aga veel nõrgad ja nad ei oska gaase puuksutades väljutada. Kõhulihaste treenimiseks peab beebi palju liigutama – tee temaga harjutusi ja julgusta teda roomama. Enamasti on gaasivalud paar korda nädalas, õhtusel ajal mõne tunni vältel. Siis on lapsel kõht katsudes kõva, ta hoiab käsi rusikas, nutab ja karjub ahastavalt. 3–4 kuuga õpib laps gaase väljutama ja valud lõppevad. Ülipinges närvisüsteem tähendab rohkem gaasivalusid, nii et hoia oma laps rõõmus ja rahulik.

Koolikuteks nimetatakse valusid, mis on lapsel enamasti iga päev kindlal kellaajal. Nende põhjuseks võib olla kerge sünnitrauma, stress, liigne jahedus, ema toitumine, varjatud piima- või teraviljatalumatus, pärmiseen, ebaküps seedesüsteem, liigne õhu neelamine imetamisel.

Kuidas gaasivalusid ennetada?
Imetav ema peab üle vaatama oma menüü. Seal ei tohi olla liiga palju piimatooteid, puuvilju, mahlu ega säilitusaineid, liigselt suhkrut või teravaid vürtse sisaldavaid toite. Samuti ei tohi lapse peres olla närvilist õhkkonda. Lase lapsel enne imetamist olla 10–15 minutit kõhuli. Pärast sööki hoia teda püsti ja oota ära krooksud. Seejärel pane ta paremale küljele magama – maku sattunud õhk tõuseb nii üles ega pääse soolestikku.

Kuidas gaasivalusid leevendada?
Soojendavad mähised. Aseta lapse kõhule soojendatud rätik või soojakott (soojakott ei tohi olla otse vastu nahka – kontrolli enne, et ei oleks liiga kuum), tõmba peale soe särk ja tekk. Pärast nabaköndi äratulekut võid kõhtu määrida ka käesooja beebiõliga – pane peale salvrätt, toidukile ja soe pluus.

Igapäevane vannitamine. Ujuta last veidi aega enne seda, kui gaasivalud tavaliselt hakkavad, soojas vees. See lõdvestab lihaseid ja leevendab valu.

Igapäevane võimlemine ja silitamine. Tee lapse jalgadega ringe ja lõdvestusharjutusi – need lõdvestavad ka alakõhtu. Silita paari näpuga beebi naba ümbrust kellaosuti liikumise suunas. Kiiguta last nn tiigriasendis oma käe peal või hoia teda kõhuli oma põlvedel ja silita rahustavalt.

Jalatallamassaaž. Vajuta mõned korrad punkti beebi suure varba all. Silita tugevalt jalatalda kannast iga varba suunas. Silita pöidlaga keset labajalga väljastpoolt sissepoole.Tee terve talla ulatuses mõlemat pidi kaheksaid. Tee sellist massaaži ennetavalt 3–5x päevas. Vaata rohkem: MTÜ Ökobeebi koduleht.

Soe tee. Tee lahja kummeli- või apteegitillitee ja anna lapsele seda kuni 5 teelusikatäit.

Gaasivalurohud. Proovi erinevaid, rohu mõjumise või mittemõjumise osas saad selgust 3 päevaga.

Söetabletid. Purusta pool tabletti, sega see rinnapiimaga ja anna beebile lusikaga.

D-vitamiini vahetus. Paljudele lastele ei pruugi sobida Apoviti D-vitamiin, kuna see sisaldab pähkliõlisid.

Flatulin geel. Apteegitilli-, piparmündi-, lavendli- ja köömneõli ning kummeliekstrakti sisaldav geel, mis lõõgastab soolelihaseid. Masseeri geel beebi nahale kellaosuti liikumise suunas ja kata kõht soojalt kinni.

Hea teada
Kui soovid lapse gaasivalusid vähendada, vaata üle oma menüü.
Ära söö või söö vähe:
* banaanid (võib tekitada kõhukinnisust);
* herned, õunad, pirnid, viinamarjad (tekitavad gaase);
* leib (kääritatud tooted võivad gaase tekitada);
* piimatooted (lapse soolestik pole laktoosiga veel harjunud);
* šokolaad (kakao).
Söö ja naudi:
* juurviljad;
* kirsid;
* kurk;
* maasikad ja vaarikad;
* mustikad;
* oad ja läätsed;
* sõstrad.


Märkmed TÜ Kliinikumi perekooli loengust “Miks laps nutab. Gaasivalud.”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s