ABC: Asjad vastsündinule esimesteks kuudeks (teooria)

Vajalikud riided

* 3–4 särgikest ja paari sipupükse nr 50–60
* 3–4 särgikest ja paari sipupükse nr 60–70
* 2 paari õhukest puuvillast kombinesooni
* 2 õhukest puuvillast mütsi ja 1 paksem müts
* 1 soe villane komplekt (müts, jakk, püksid, papud)
* 3 paari sokke
* 1 paar paksemaid papusid

Särgike. Esimeste särgikeste suurust aitab valida eeldatav sünnikaal (u 3700 g kaaluv beebi võiks olla 50 cm pikk, seega kanda särki nr 50). Särgike võiks olla body-tüüpi, ehk jalge vahelt trukkidega kinnitatav. Suvel lühikeste, jahedamal ajal pikkade varrukatega. Särke ostes jälgi, et kaelaauk oleks piisavalt suur, et last mugavalt riietada, samuti kontrolli üle, kas lukud/nööbid/trukid töötavad korralikult. Riiete ostmisel eelista 100% puuvillast materjali, enne selgapanekut pese need igaks juhuks läbi.

Sipupüksid. Jälgi, et pükste kumm poleks liiga kõva. Kinniste otstega püksid on soojemad, lahtiste otstega pükse saab aga pikema aja vältel kasutada.

Kombinesoon/magamiskott. Seda on vaja eelkõige lapse õues viibimise ajal vankris. Suveks vali õhem, talveks paksem. Pealt kilematerjaliga kombekad ja magamiskotid ei lase tuult läbi ja on kokkuvõttes soojemad.

Müts. Mütsi vajab väikelaps nii pärast vanni kui ka õues viibides. Kaelusmütsid on sellises vanuses mõttetud, sest väikelapsel pole kaela. Paeltega müts seisab paremini peas, selle paelad ei tohiks olla liiga peenikesed.

Sokid-papud. Need ei tohiks olla liiga väikesed – vali pikema sääreosaga sokid ja jälgi, et kumm oleks hea venivusega. Väikelaps ei vaja kingakesi enne kui ta kõndima hakkab, enne seda aega vali talle jalgapanekuks pehmed papud.

Põlled. Rinnaga toitmise ajal võib kasutada riidest põlle, et rõivaid nii tihti pesema ei peaks. Kilepõlle pole vaja enne kui laps lisatoitu sööma hakkab.

Mähkmed. Vali mähkmed lapse kaalu järgi. Riidest mähkmeid kulub ööpäevas umbes 25 tk, lisaks on riiete kaitsmiseks vaja veel kilepükse. Ühekordseid mähkmeid kulub alguses keskmiselt 10, hiljem 6 tk ööpäevas.

Vajalikud asjad
* Beebitarvete kott
* Küünekäärid
* Mähkimislaud
* Mänguasjad
* Toidunõud
* Turvahäll
* Vanker
* Vann
* Voodi

Beebitarvete kott. Seda on vaja beebiga külla, õue, aga ka arsti juurde minnes. Kotis peaks olema mõned mähkmed, puhastuslapid, pudipõll, tagavaralutt, tagavarariided beebile ja endale ning tekike.

Mähkimislaud. Mähkimislaud võiks olla kõva pinnaga ja kaetud kileja materjaliga. Sinna peale panna pehme lina. Mähkida saab ka suures voodis, aga mähkimisalus võiks olla nii kõrgel, et ema või isa saaks püsti seista – nii ei väsi selg ära. Mähkimislaua läheduses võiks olla kraanikauss või muu pesemisvõimalus.
NB! Last ei tohi mitte kunagi mähkimislauale üksi jätta!

Mänguasjad. Mänguasjad tuleb valida vastavalt vanusele, need võiks olla pestavad. Nendeks sobivad näiteks kõristid, kummirõngad, pallid, helisevad käepaelad, suured värvilised mänguasjad, vanniraamat.

Toidunõud. Igaks juhuks võiks olemas olla 2–4 lutipudelit. Alates umbes kuue kuu vanusest tuleb lapsele hakata andma lisatoitu, siis on vaja muid tarvikuid: söögitool, plastmassist kauss ja lusikas, kilekattega pudipõlled.

Turvahäll. Ilma turvahällita beebit transportida ei tohi! Turvahäll tuleb autosse paigutada seljaga sõidusuunas, tagaistmele (kui ees kõrvalistmel saab turvapadja välja lülitada, siis võib ka sinna panna) ja alati kinnitada turvavööga. Keskmine turvahälli kasutamisiga on 5 aastat. Laps kasvab turvahällist välja kas kilode järgi või siis, kui pea ulatub üle märgitud joone. Turvahällist edasi on järgmine samm turvatool.

Vanker. Esimene vanker peab sobima vastsündinule. Mõtle kui tihti ja mille jaoks sa vankrit kasutama hakkad (millised on kohalikud teed, kas jalutad või jooksed jm). Eesti oludes on ideaalne toekam, suuremate ratastega vanker, mida saab käruks ümber teha. Osa tootjaid pakub kolm ühes varianti: turvahäll + vanker + istumiskäru. Kui ostad kasutatud vankri, lase see asjatundjal üle vaadata (kas raam on korras? kas rattad töötavad hästi? ega hallitust ei ole?). Koduloomad hoia lapsevankrist eemal.

Vann. Vanniks võib sobida ka suur pesupali või puhas kraanikauss, mille põhi on pehmendatud. Lapsel peab vannis olema ruumi sirutada. Vann võiks olla mingi aluse peal, et enda selg oleks sirge. Last võiks pesta 1x nädalas, ujutada võib teda soovi korral iga päev. Ideaalne vannivesi on +37 kraadi. Vannile lisaks on vaja vannilina, vatti, vatitikke, lasteseepi ja -šampooni, beebikosmeetikat ning pehmet nuustikut. Pärast vanniskäiku tuleb vastsündinul naba puhastada. Kasuta kreemi nii vähe kui võimalik ja ära vannivette midagi juurde lisa.
NB! Ära kunagi last üksi vanni jäta!

Voodi. Lapse voodis peab olema kõva madrats (nt poroloon – see ka kuivab kiiresti). Lisaks kiletatud madratsikaitse, 5–6 riidest mähkmelappi, 4 voodilina, 2 tekki ja tekikott. Patja beebi ei vaja. Kui laps hakkab ennast juba keerama, võiks võrevoodile panna ka voodipehmendused.
NB! Kui saad kaksikud, on soovitatav panna nad esialgu ühte voodisse. Kui on aeg nad eraldi panna, annavad nad sellest ise märku.

Lisaks veel küünekäärid, beebimonitor, soovi korral ka kandekott või -lina.

Hea teada
* Väldi riideid ostes kõige väiksemaid numbreid. Laps kasvab esimese kuuga umbes 6–7 cm, nii et pole mõtet palju erinevaid riideid varuda.
* Eelista alati naturaalseid materjale (100% puuvill).
* Pese lapse pesu muust pesust eraldi, kasuta lastele või allergikutele mõeldud pesuvahendeid.


Märkmed TÜ Kliinikumi perekooli loengust “Asjad vastsündinule esimesteks kuudeks”.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s