Teatriarvustus: Pilte unenäomaailmast

Tartu Uue Teatri lavastus "Selgroogupidikoos"

“Selgroogupidikoos” esietendus Tartu Uues Teatris 24. oktoobril. Lavastaja fotograaf Gabriela Liivamägi. Laval Kristel Leesmend, Maarja Jakobson, Marja-Liisa Plats, Salme Regiina Palu, Helgur Rosenthal ja Siim Angerpikk. Foto: Tartu Uus Teater.

Üks pilt ütlevat rohkem kui tuhat sõna. Fotograaf Gabriela Liivamägi lavastuses on tekst ainult aimatav. See-eest näeb põnevaid pilte laval enam kui küll. Nende mõtestamine jääb aga iga vaataja enda hooleks.

“Selgroogupidikoos” on Liivamägi lavastajadebüüt, kus on selgelt näha fotograafi käekirja. Tekst on lavastuses tagaplaanil – õigem oleks öelda, et seda peaaegu polegi. Väga tähtis on hoopis visuaalne külg.

Juba enne etenduse algust taban end mõttelt, kui ilusaid ja põnevaid fotosid sellest teatrisaalist teha saaks. Kui aga sinna lisada veel hiljem ilmuvad fantastilised tegelased ja nende omavahelised kohtumised…

Tegelased vaataja peas
Ilmselt sünnivadki tegelased, keda laval näeme, suures osas kohapeal, iga vaataja enda peas. Ei kavalehel ega mujal ei ole näitlejate nimede juurde toodud, keda nad täpselt mängivad. Päris üks-üheselt selgeks ei saa see ka pärast etenduse nägemist. Kõik oleneb sellest, millised mälestused on kellelgi sarnaste tegelastega seoses.

Minu jaoks on laval teiste hulgas näiteks Tavaline Mees, kes etenduse jooksul teeb läbi mitu ümbersündi. Temast saab animasarja “Wallace and Gromit” kuri pingviin, hiljem imemees MacGyver ning siis taas keegi meie endi keskelt.

Veel näen sihvakaid tegelasi, kelle tituleerin mõttes ühiste joonte tõttu kuulsa muusikuga nais-Bowie’deks. Minu eest käivad läbi ka Härra Lind ja tema kaaslane, kes sarnaneb lasteraamatu “Seal, kus elavad metsakollid” peategelasele Maxile.

Neile, keda esiti ära ei tunne, panen oma peas koodnimetused. Pikas nahkmantlis mehest saab Matrixi Neo. Lavakujundusse imbuvast salapärasest tegelasest Vaip. Vähem karikatuursetest tegelastest Naine, Mees ja Tüdruk. Hiiglaslikust õmblejast Nõid, sest tema mask meenutab “Lumivalgekese” muinasjutu kurja kuningannat.

Aju loob nähtavate ja mälus pesitsevate piltide vahel seoseid nii kiiresti, et kohapeal sündivad koodnimed tunduvad iseenesestmõistetavad. Vaid ühel puhul jookseb “juhe” nii kokku, et sobivaid sõnu selle tegelase iseloomustamiseks ja kirjeldamiseks ei leia. Ühekorraga jõuluvana, härjapõlvlast, krampust, Osama Bin Ladenit ja veel mitut veidrat tüüpi meenutav tegelane on aga seda koomilisem.

Mäng aja- ja ruumitajuga
Kuigi etendus on ühes vaatuses ja võrdlemisi lühike, on lavastust läbiv märksõna pikkus – seda nii tunnetuslikus kui ka visuaalses mõttes. “Selgroogupidikoos” on otsekui mäng aja- ja ruumitajuga. Mälestused annavad laval toimuva ajale ja tempole lisamõõtme. Vähemalt mina tabasin end mitmel korral enam kui 20 aasta tagusest ajast. Üks minut võis tunduda sekundi või hoopis aastakümnetena.

Eriti selgelt tuleb pikkus nähtavale lavakujunduses. Lava keskpunktis ulatuvad pikad mustrilised vaibad teatrisaali põrandalt laeni. Nende vahel olev riiul küünitab samuti kõrgusesse. Vasakul on üksteise otsa laotud kolm-neli Singeri õmblusmasinat. Sama efekt kordub ka kostüümides.

Fuksiaroosad kitsad pükskostüümid venitavad etenduse alguses Kristel Leesmendi ja Maarja Jakobsoni tegelased näiliselt mitmemeetristeks. Hiljem ilmub linnumaskiga tegelane, kes on oma karke varjava rüüga täpselt nii pikk, et ulatub vaevata kõrgeimal asuva õmblusmasinaga töötama.

Soovitan lavastust “Selgroogupidikoos” vaatama minna puhta lehena, ilma ootuste ja taustateadmisteta. Aga võimalusel kindlasti minna. See on üks neid harvu kordi, kui teatrisse saab minna vaatama mitte kellegi teise, vaid enda lugu.

*Arvustus ilmus 30. oktoobril Tartu Postimehes.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s