Teatriarvustus: Noored näitlejad mängivad kuumaverelisi grusiine

Vanemuise lavastus "Armastan! Armastan! Armastan!"

Vanemuise teatri “Armastan! Armastan! Armastan!” esietendus Sadamateatris 25. augustil. Lavastaja Avtandil Varsimašvili (Gruusia), laval Reimo Sagor, Jaanika Arum, Markus Dvinjaninov, Kärt Tammjärv, Veiko Porkanen, Linda Kolde, Marian Heinat, Tanel Jonas. Foto: Teater Vanemuine

“Armastan! Armastan! Armastan!” – “Kas ikka veel… armastad?” – “Rohkem kui kunagi varem!”

Külalislavastaja Avtandil Varsimašvili toob tartlaste ette loo Gruusia mägikülast, mis elab idüllilist elu: inimesed, loomad ja loodusnähtused elavad harmoonias ja üksteisemõistmises. Nikala (Reimo Sagor) on kõrvuni armunud imeilusasse Tamtasse (Jaanika Arum), kes lõpuks on nõus talle naiseks minema. Pulmajärgne hommik toob aga halvad uudised.

Allegoorilised tegelased
Kuigi lavakujundus ja tegelaste kostüümid jätavad esmapilgul mulje, et tegu on lastelavastusega, siis nii see ometi ei ole. Allegoorilised tegelased – nagu näiteks Hernehirmutis, Lehm, Koer või Vanaisa Kuju – jutustavad teemadest, mis on sobilikumad täiskasvanutele. Armastus, seks ja abielu on kõrvuti sõja, kaotusvalu ja raske tööga.

“Armastan! Armastan! Armastan!” on täis vastandeid ja vaimukaid sõnamänge. Harras mõtisklus vahetub arutu rabelemisega, ilus ja armas hetk pööratakse hoobilt naljaks või tüliks. Kuigi mõned muutused mõjuvad ehmatavalt või kohati isegi labaselt, teevad mahlakad dialoogid lavastuse dünaamika nauditavaks. Tekst on näitlejate kõrval kindlasti selle lavastuse suurimaid väärtusi.

Uuslavastuses mängivad kõik seitse kevadel lavakunstikooli 26. lennu lõpetanud näitlejat, kes tulid tööle Vanemuisesse. Lavastus tõestab, et noored on täpselt nii suurepärased ja õhinat täis, kui Varsimašvili esietenduse eel kinnitas. “Kui palju ägedaid noori!” õhkasid ka mitmed teatrikülastajad esietenduse järel garderoobijärjekorras.

Kuumavereliste grusiinide kehastamine tundub neile sobivat. Lavalt pritsib terve etenduse vältel saali väga palju energiat. Lausa nii palju, et Nikala sõnad “Kui mulle kaablid külge pandaks, valgustaksin terve Gruusia ära! Ja seda täiesti tasuta!” tunduvad täiesti teostatavad. Sest täpselt nii kuumalt keeb noormehe sees veri ja armastus kauni Tamta vastu.

Kirglikud on kõik
Kirglikud on selles lavastuses kõik: inimesed, hernehirmutised, pardid, koerad, kilpkonnad. Isegi mälestusmärgid. Nad armastavad, vihastavad ja armastavad siis jälle. Armastavad ikka veel. Rohkem kui kunagi varem. Ka siis, kui kaaslane on kadunud või surnud. Muud moodi selles väikeses külas vist ei saakski.

“Kas maailm ei olegi siis armastuse peale üles ehitatud?” küsib autor-lavastaja tegelaste suu läbi ikka ja jälle. Millal inimesed ometi aru saavad, et nad on loodud armastamiseks ja lõpetavad mõttetud sõjad ja vihkamise? Need küsimused kõlavad naiivselt, aga siiralt.

Vaadates seda, mis toimus Gruusias 2008. aasta augustis või mis toimub ikka veel Ukrainas, tulevadki pähe ainult naiivsed ja siirad küsimused. Sest sõda ja surm on teemad, mis paratamatult teevad kurvaks ja nõutuks. On seda kõike tõesti vaja? Kui halbade asjade tarbetusest saavad aru tavalised inimesed, loomad ja isegi asjad, siis miks ei jõua selle mõistmiseni need, kes otsuseid langetavad?

Tuleb tunnistada, et Varsimašvili on oma lavastuse üles ehitanud väga kavalalt. Esimese vaatuse järel on publikul aega mõelda nii ammuste kui ka praeguste konfliktide peale maailmas. Karta, et ka ise ei tunne midagi, kui armastatud inimesega midagi juhtub. Tunda kurvastust, olla valusalt puudutatud, küsida endalt ja teistelt, miks nii tehakse.

Teise vaatuse järel on meeleolu aga hoopis teine. Täis lootust, et kõike saab siiski paremaks muuta. Et inimesed muutuvad. Et kaotatud armastus võib tulla tagasi. Või uus sündida. Tuleb ainult armastada, armastada, armastada.

*Arvustus ilmus 27. augustil Tartu Postimehes.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s