Draakoniaasta täie rauaga

Ma olen juba kaks päeva peeglist oma selga vaadates kergelt itsitanud, sest iga kord meenub mõni  “Troonide mängu” osa, kus on tegelaseks lumivalgete juustega khaleesi, lohede ema. Pärast nädalavahetusel saadud päikesepõletust on tuhandete väikeste villide alt (mida ma ühel hetkel võrdlesin raskesti kättesaadava mullikilega) välja koorunud punane nahk, mis kohe kuivalt krimpsu tõmbab ja tõepoolest natuke lohesoomuseid meenutab. Veebruaris alanud Hiina kalendriaastat arvestades on see igatahes võrdlemisi sobiv välimus, mis sest, et tüütu.

Kuna päikesepõletus või tegelikult päevitamine/päevitumine üldse on mulle alati võõras teema olnud, otsisin huviga internetist selle kohta käivat infot. Enamasti olen aastaringselt valge, vaid Rumeenias elades tekkis mul midagi jume sarnast. Isegi punaseks ei ole ma vist kunagi läinud, nii et see kõik on minu jaoks uus ja huvitav.

Kahjuks on suurem osa päikesepõletusega seotud veebilehti ühe või teise tootja reklaamimiseks, mis tähendab, et leitud ravimis- ja leevendamissoovitused kõlavad a la “määri põlenud kohta meie tootega – ainult see aitab”. Siiski annavad need võrdlemisi hea ülevaate sellest, mida ei tohiks kasutada – ja õnneks mitte stiilis “konkurentide tooted sakivad”.

Esimene mõte oli, et seda peaks jahutamiseks mingi kreemiga määrima, hiljem tuli muidugi välja, et ainult põletuse jaoks mõeldud kreemidega, mitte näiteks tavalise päikesekreemiga. Siis vilksas peast läbi vana hea hapukoor – aga kuna mul seda jama kunagi olnud pole, tekkisid loomulikult küsimused kui palju? kuidas? kuhu?

Otsustasin Fredyt toiduaine-traumast säästa ja kuna ma nii palju ei paindu, et saaksin oma selja ise ette võtta, ootasin kannatlikult ära Randvere-tripi ja lasin seda tema emal teha. Voldemar muidugi heitis kogu määrimise aja meie poole heida-ainult-pikali-ma-tulen-ja-limpsin-selle-ära stiilis pilke, aga see oleks vast kogu töö selja jaoks ära nullinud. Kahtlen, kas talle see mõte nii väga oleks meeldinud, kui ta oleks saanud aru, et koore all oli palju-palju pisikesi vesiville, mis ainult ootasid, et keegi nendega lähemalt tegeleks.

Igatahes tean nüüd, kuidas päikesepõletuse korral toimida. Kõige parem on seda muidugi vältida, nii et pigem kasutada tugevat päikesekreemi, mida aeg-ajalt uuendada ja jälgida, et liiga kaua järjest päikese käes ei oleks. Tuulega on sellest muidugi raske aru saada, sest see jahutab mõnusalt ja nii ei saa arugi, et lohenahk hõõrub juba tulemisrõõmus oma näärmeid.

Niisiis: kui päikese käes hakkab nahk kipitama, tuleks varju minna ja nahka jahutada. Suurepäraselt sobib selleks ka järgnevatel päevadel külma veega niisutatud käterätik, mida põlenud koha peal hoida. Sobib ka hapukoor, mis peaks igas kodus olemas olema, pealegi on see oluliselt odavam mistahes spetsiaalsest after-sun kreemist. Seda ei tule määrida väga palju, sest see peaks umbes 10-15 minutiga naha sisse imenduma ja tööle hakkama.

Seda, et Pantenoli ei tohi põletuse peale lasta, tean ma juba ammu. Jah, nõgesekõrvetuse võtab see ära, aga kui tegu on päris-põletusega, teeb see pigem halba kui head. Nii Pantenol kui ka muud sellised kreemid moodustavad kaetud pinna peale kaitsekihi, aga see on umbes sama, kui pidutsevad noored ukse sulgemisega endast eraldada: neid on vähem kuulda, aga pidu käib edasi nii ehk naa. Ehk siis põletus möllab rõõmsasti naha pealispinnas edasi ja suretab rakke nagu jaksab. Hapukoor ja spetsiaalsed kreemid imenduvad nahka ja niisutavad seda, põletust ka päriselt jahutades.

3-5 päevaga peaks see umbes üle minema, kuigi kahtlustan, et täielikuks paranemiseks läheb ligi nädal. Minul käib näiteks viies päev ja on tunne, et saan varsti juba oma õlakotti ka õlal kandma hakata. Vahepeal on muidugi vahva sõrmega üle naha libistada ja kujutada ette, et villide asemel tegeled mullikilega. Seljaga on ainult see jama, et kogu “kilele” ei pääse ligi ja see tekitab isegi suuremat frustratsiooni kui villid ise.

Järgneb huvitav nahakoorimise periood, kus on põnevust küllaga ja siis tuleb lihtsalt niisutada ja oodata, millal lohed ära lendavad ja normaalne nahk tagasi tuleb. Päikese kätte laiama enne seda kindlasti minna ei maksa. Ehk siis tuleb kapist juba põletuse alguses välja otsida sellised riided, mis kahjustatud kohta kataks.


Teemamuusika: Ewert and the Two Dragons :)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s