Sul treno

Niisiis. Nädal puhkust Itaalias selja taga, ees nädalate viisi tegusat töötegemist toimetuses, klubis, ülikoolis ja… Ei oskagi hetkel seda nimekirja kuidagi lõpetada või edasi kirjutada. Aga rõõmu oli ja on mõlemast asjast. Esimene kord Itaalias, mõnus seltskond ja kauaoodatud puhkus. Aga samas tuleb tõdeda, et ega ma väga hea puhkaja ei ole. Paar päeva sai Bolognas ja Veneetsias rahu nautida, aga siis ei saanud enam rahus vaatamisväärsusi ja turistidest tühje nurgataguseid uurida.

Käed sügelesid kogu aeg töö järele. Kui mingi suvaline Itaalia baar oleks olnud nõus mind üheks õhtuks pikka vahetusse tööle võtma või kui oleks Chucki ikkagi kaasa võtnud ja oleks saanud asju ajada ja kirjutada, siis oleks elu tõenäoliselt palju ilusam tundunud… Aga, oh seda õnne ja rõõmu, nüüd saab teha asju kontsentreeritult, sest aega on vähe ja asju teha palju. Mind näeb siis tõenäoliselt väsinud, aga õndsa näoga ringi liikumas, klapid peas.

Mis tuletab mulle meelde, et muusika… Oh, kuidas ma oma playlistist reisil olles puudust tundsin! Laura sai palju naerda mu poolteatraalsete hüsteeriahoogude peale, kui voodit/põrandat/rinda tagusin, jalgu trampisin ja nõudsin oma MP3-e mängijat. Nüüd on need õudsed ajad möödas ja kannatavad hoopis teised, kes samu asju kuulama peavad, mis mina (õel naer).

Aga, jah, Itaalia. Seal oli soojem kui Eestis. Ja… Teistmoodi. Mis ma ikka öelda oskan, tuleb ise vaatama minna, nagu mina seda tegin. Eestlastel on masinasüsteemide ja transpordi vallas (rongiliiklus!) nii mõndagi itaallastelt õppida. Ja muidugi arhitektuuri osas, sest majad on seal lõviosas väga ilusad. Aga samas on ka mõttetu hakata 21. sajandil rajama siia Itaalia stiilis vanalinnu või kanaleid. Tulemus oleks loomulikult ilus, aga teab, kas ka praktiline.

Kuigi pakendisüsteemi toimimisest me mingeid märke ei näinud, on itaallased üsna ökod. Pea igas majapidamises (vähemalt selline mulje jäi) on eraldi sorteerimisurnid vähemalt nii, et eraldi käivad paber, plastik ja olmeprügi. Rohkem advanced on juba see, et vahe on paberi ja plastiku vahel ning eraldi tuleb panna ka lagunevad, orgaanilised prügijäätmed. Sellest olenemata käivad sigaretikonid üldjuhul aga kõrges kaares tänavatele. Veneetsias aga tuleb avalikke prügikaste taga ajada päris tükk aega, sest seal on prügivedu lihtsalt niivõrd kallis, et keegi ei taha sellesse vist väga investeerida.

Ja toit… Pole ime, et ikka veel kinodes olev Julia Robertsiga tehtud film pühendab Itaaliale toidunautimise osa. Söögid on seal head, poodides on värsked aed- ja juurviljad sama maitsega, mis kodult põllult toodud parem kraam ja muus osas… Lasagne sulab suus, pizzad on head ka oma kõige tavalisemas vormis ja… Noh, gelatto mulle just suurt muljet ei jätnud, kuna suurem osa pakutud variantidest on lihteestlasele täiesti tundmatud nimed ja paljud asjad sisaldavad eri kujul pähklit.

Aga näiteks isegi MacDonaldsi tooted (käisime seal üsna tihti WC-teenuseid kasutamas ja paar korda isegi söömas-joomas) on seal hoopis teise kvaliteediga, mis mujal. Natuke olin küll nördinud selles osas, et mu endise armastatud kodupoe Carrefouri riiulid olid täis eranditult itaalia kaupa, mitte suuremalt jaolt prantsuse oma (ja siis veel valikut igast ilma otsast), nagu võiks olla. Midagi, mis ei oleks Itaalias toodetud oli tõsiselt raske leida igalt poolt. Aga, noh, eks neil seda head kraami jagub ka endal päris palju, nii et ega pikalt kurtma ei saa jääda.

Võtsime Itaalias olles eesmärgiks võimalikult palju nurgataguseid näha (Verona saime nii selgeks, et isegi kui me üritasime ära eksida, ei tulnud sellest midagi välja), aga leida ka seda, millele kohalikud ise tähelepanu pöörasid ja mida turistidele soovitati. Siinkohal tuleks vist ära mainida, et pole see Pisa torn midagi nii eriline, pea igas linnas, kus käisime, oli oma viltune torn (:. Neptuni till sai nähtud, San Marco väljak vee all nähtud, Julia tiss katsutud ja Milano peaväljakul olime suurel ekraanil ka. Ikkagi moepealinn ju. Juhhei!


Ja kui ma tulen koju Eestisse, näen, et Lennart kuulab minu pleierist minu Itaalia muusikat :)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s