Mileniul trei

Kuna ma ammu midagi erialast kirjutanud ei ole, siis mõtlesin, et teen nii muuseas väikese update‘i, mis mujal teatrimaailmas sünnib. Käisin nädalavahetusel Tartust ära ja muuhulgas nägin lõpuks “Mileniul trei” suurema jamamiseta otsast lõpuni ära.

Õndsas teadmatuses viibijaile nii palju, et “Mileniul III, mileniul dragostei” näol on tegemist spektaakel-kontserdiga, mis esietendus 12. mail Bukarestis Silver Church Clubis. Lavatükki on kokku pandud muusika, visuaalkunst ja tants, seda kõike seovad kaks tegelast keda võib üldisemas plaanis nimetada kui… Hea ja Kuri.

Kogu asi on ehitatud ümber mõtte, et kaks tuhat aastat oleme nüüd sellises maailmas nende sündmuste kestel elanud, alanud kolmas aastatuhat tuleb kas armastuse aastatuhat või ei tule ta üldse. Kuri (Alexandru Unguru) ütleb loomulikult, et kuna inimesed on sellised, nagu nad on, siis kolmandat aastatuhandet väga kauaks ei ole. Hea (Mona Ciuta) vaidleb sellele loomulikult vastu ja üritab koori abil oma juttu tõestada. Nagu ka Kuri.

Silver Church Clubi lava on üsna minimalistlik. Kaks kiike kummaski ääres põhitegijate jaoks, lava tagaseinas suur videoekraan, kuhu projitseeritakse vastavalt tegevusele taustaks kas värve, fotosid või (suuremas jaos) erinevaid videopilte. Vajadusel käivad lavalt läbi ka mikrofonistandid, sest soololaule sinna jagub. Tegijamatel on nagunii mikrofonid peas olemas.

Kahele professionaalsele näitlejale teeb kaasa üsna suur koor, kes koosneb lauljatest-tantsijatest. Laulude-tantsude vahele on siduvaks lüliks kahe tegelase väikeste lugudega illustreeritud omavaheline diskussioon stiilis “Nojaa, seda ütled sina, aga kas sa ei ole kunagi tähele pannud, mida inimesed sellises olukorras teevad/sellest arvavad. Näiteks…”

Räägitav tekst on valdavalt rumeeniakeelne, samas on sinna pikitud sisse palju inglise- ja prantsusekeelseid lauseid. Bukaresti publikule selline rahvusvaheline teema tundub sobivat, arvestades, et mängukordade ajal on saalid täis olnud ja plaksutatakse alati püsti. Pealegi näiteks Teatrul Metropolis Bucuresti teebki valdavalt selliseid lavastusi, nii palju, kui ma neist tean.

Kuna lavastuses on palju laulu ja tantsu, siis ei pea olema kohaliku keele ja kultuuri ekspert, et asjast aru saada. Suurem osa kõigest, mida lavalt kuuled, on tuttav nii ehk naa. Origineelkeeltes lauldakse selliste artistide laule nagu näiteks Abba, Queen, Eurythmics, Jacques Brell, Manu Chao, Depeche Mode. Tantsitakse sambat, tangot, kasutatakse palju filmimuusikat ja Euroopa üldkultuurilist tausta. Lihtne. Loogiline. Ja lõppkokkuvõttes päris mõnus viis oma õhtut veeta.


Mileniul trei – va fi mileniul dragostei sau nu va fi. Deloc.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s